Till innehållet
religionhbt-annons200x200
wannabe-annons200x200

Sveriges Förenade HBTQ -studenter har sedan sommaren granskat likabehandlingsplanerna vi Sveriges 21 största lärosäten. Tyvärr så visar granskningen tydligt på hur lågt likabehandlingsarbetet prioriteras på landets lärosäten, då endast ett av de granskade lärosätena uppfyller lagens krav likabehandlingsplan.

Klicka här för att ladda ner granskningen.

Slutsatserna är i korthet:

  • Åtgärderna i planerna som vi granskat är ofta diffust formulerade och påminner mer om visionära mål än om konkreta och aktiva åtgärder.
  • Många av lärosätena följer inte DOs rekommendationer om att ange ansvarig, budget och tidsrymd för var och en av åtgärderna.
  • Enbart fem av 21 lärsosäten har åtgärder för de fem diskrimineringsgrunder som lagen kräver; Kön, Etnisk tillhörighet, Religion eller annan trosuppfattning, Funktionshinder och Sexuell läggning.
  • Bara en bråkdel av planerna uppger att studenterna har varit med i utformandet av planen.
  • Medan alla lärosäten som granskats har med en stor del åtgärder för att förebygga och förhindra diskriminering har enbart ett fåtal angivit åtgärder som syftar till att motverka trakasserier.
  • Vid samtliga granskade lärosäten råder brister i kunskap om diskrimineringsgrunden Könsöverskridande identitet eller uttryck. Många lärosäten har överhuvudtaget inte med denna diskrimineringsgrund i sin plan; andra inkluderar/nämner den, men har inte förstått innebörden.
  • I samtliga likabehandlingsplaner uppstår problematiska motsättningar mellan diskrimineringsgrunden Kön och Könsöverskridande identitet eller uttryck. Med formuleringar som ”båda könen” och ”det underrepresenterade könet” osynliggör planerna personer som definierar sig som mellan de två konstruerade könen, som tillhörande båda, eller som definierar sig bortom kön.
  • Samtliga likabehandlingsplaner behöver definiera och tydliggöra sina utgångspunkter. Ett oreflekterat användande av diverse ”perspektiv” tyder på att det likabehandlingsarbete som bedrivs är av låg prioritet.
  • Samtliga likabehandlingsplaner använder sig av ett problematiskt språkbruk. Många studenter osynliggörs och en del formuleringar är direkt kränkande.
  • Utbildningsinsatser i likabehandlingsfrågor är ofta frivilliga. Detta leder ofta till att det bara och de som redan har intresse och kunskap i området som deltar och det sänder signaler om att likabehandlingsarbetet inte är så viktigt.
  • Många likabehandlingsplaner är inaktuella. Majoriteten av de granskade lärosätena har likabehandlingsplaner som är från 2009 eller tidigare.
  • Trots lagkrav har endast fem av de granskade lärosätena med uppföljning. Av de granskande lärosätena är det bara Södertörn Högskola, Linköpings Universitet, Uppsala Universitet, Karstad Högskola och Borås Högskola som har med en uppföljning av tidigare årets åtgärder.
  • Sammantaget är det endast Linköpings Universitet som uppfyller lagens krav för likabehandlingsplan.
 

Slut på sidan.

Om webbplatsen Nyheter Webbkarta Sök Kontakt